Hol tanulj tovább?

Hol tanulj tovább?

A go2uni program mentoraiként azt látjuk, hogy a diákok egyre inkább elkezdtek széles körben nyitni, és megismerni a számukra legmegfelelőbb felsőoktatási rendszert és a nemzetközi lehetőségeket. Európán belül sok helyen rendkívül kedvező tandíjjal, vagy akár ingyenesen, magas szintű képzést adó egyetemek várják a diákokat: ilyen például Hollandia, Dánia, Írország és a skandináv országok. Az USA és az Egyesült Királyság egyetemei továbbra is népszerűek, de Olaszország, a Cseh Köztársaság, Ausztria, Németország és Japán is felkerült a go2uni térképére. A Unifrog platform segítségével diákjaink naprakész információval rendelkeznek a világ összes angol nyelvű alapszakjáról, így sem a keresés, sem a döntés nem lehet probléma.

Hollandia

Magas színvonalú egyetemeivel, kedvező tandíjával, rengeteg angol nyelvű szakkal az Egyesült Királyság utáni második legkedveltebb egyetemi desztináció. A kutatóegyetemek és az alkalmazott tudományi egyetemek mellett megtalálhatóak a University College-ok, ahol amerikai típusú liberal arts oktatás folyik: az első években nagy szabadságot kap a diák, hogy kiválassza, mit tanul, és csak később választ major és minor specializációt. A legrangosabb holland egyetem a University of Amsterdam; kiemelkedő a delfti egyetemen folyó műszaki képzés, és két egyetemen folyik angol nyelvű orvosképzés. A tandíj évi 2314 euró, az első évben ennek a felét elengedik, a munkavállaló diákok ösztöndíjat igényelhetnek. A holland jelentkezési folyamat sokféle dokumentáció elkészítését követeli meg: motivációs leveleket, önéletrajzot, ajánlásokat kell elkészíteni időben.

go2uni hollandia látnivalók egyetem felsőoktatás

Olvasd el Hella sikertörténetét, aki idén Hollandiában folytatja tanulmányait.

Amiért a leghálásabb vagyok a go2uninak, az a folyamatos támogatás. Akkor is tartották bennem a lelket, mikor a bizonytalan felvételi elvárások miatt meg voltam győződve róla, hogy engem sehova se fognak felvenni. Egyedül nagyon nehéz végigjárni ezt az utat, de ők ott voltak mellettem, és segítettek mindenben, amiben kellett.” Hella (University of Groningen)

Írország

A legnagyobb angol anyanyelvű ország az EU-ban; nem összekeverendő Észak-Írországgal, amely viszont az Egyesült Királyság része. Írország (nem csak) kis méretéhez képest fantasztikusan el van látva felsőoktatási intézményekkel: 9 egyeteme (köztük 6 orvosi képzést is nyújt) és 14 műszaki intézménye várja a hallgatókat, köztük a legrégebbi, patinás Trinity College Dublin. Az EU-ból érkező diákok számára a tandíjat elengedik, évi 3000 eurós hozzájárulást kell fizetni, amelyhez szociális alapon támogatás igényelhető. Amellett, hogy az ország igen biztonságos, zöld és barátságos, Dublin többek között a Facebook, az Instagram, a Google, az Oracle, a Pfizer, az Adobe és a Microsoft cégek európai tech-központja, fantasztikus lehetőséget teremtve a gyakornoki munkának és az elhelyezkedésnek.

go2uni írország egyetem látnivalók továbbtanulás

Dánia

A dán felsőoktatás szintén a kutató- és az alkalmazott-tudományi ágakra bomlik. Angol nyelvű szakok leginkább posztgraduális szinten vannak, alapszakon igazán az alkalmazott tudományok kedvelőinek igazi paradicsom a dán felsőoktatás: sok angol nyelvű szakon várják a business, finance, hospitality, tourism iránt érdeklődő diákokat. A dán egyetemek híresen diákközpontúak, az órákon nagy hangsúlyt fektetnek az interakcióra, csoportmunkára, vélemények megvitatására, a képzés fontos része a gyakorlati tudást (és szakmai kapcsolatokat) adó gyakornokság. Tandíj nincs, a munkavállaló diákokat állami ösztöndíj segíti, amire szükség is van, hiszen ez Európa egyik legdrágább régiója. A dán egyetemek mindegyike külön motivációs levelet kér a felvételi jelentkezéshez.

go2uni dánia látnivalók külföld egyetem továbbtanulás

Az Útlevél program világos felkészülési tervet készített számomra, ezért a jelentkezés során sosem pánikoltam a határidőket, feladatokat illetően. A program mellett részt vettem a go2uni Társadalomtudományi és a Gazdaságtudományi nyári kurzusokon: itt a szakmai foglalkozások mellett az Academic English órák íráskészség-fejlesztése volt a leghasznosabb, mivel az egyetemen a legtöbb vizsgámat esszé formában kell teljesítenem." Restás Dominik (University of Southern Denmark)

Finnország

Finnország 11 egyetemen és 22 alkalmazott tudomány-egyetemen kínál továbbtanulási lehetőséget. Angol nyelvű programokban sem szűkölködnek, a formatervezéstől a zenéig, az általános természettudománytól az üzleti képzésekig találhatunk egyetemi kurzusokat nem csak mester-, de alapszakon is. A legjobb finn egyetemek közt szerepel a Helsinki Egyetem, amely évről évre a világ legjobb 100 egyeteme közé kerül, valamint a Turkui Egyetem és az Aalto Egyetem. A finn felsőoktatás EU-s diákok számára ingyenes, a megélhetést segítő ösztöndíjakért pedig közvetlenül az egyetemekhez lehet pályázni. A felvételi követelmény egyetem- és szakfüggő (érettségi, interjú, SAT), de az angol nyelvű képzésekhez nemzetközi nyelvvizsgára minden esetben szükség van. A központi online jelentkezéssel hat különböző szakra nyújthatjuk be felvételi kérelmünket.

go2uni finnország látnivalók külföld egyetem továbbtanulás

Belgium

Belgium kiváló, többnyelvű, nemzetközi egyetemeivel kedvelt célpontja a külföldi diákoknak. Brüsszel az Európai Unió fővárosa is, ahol a diplomáciát, politikatudományt, nemzetközi kapcsolatokat, európai vagy nemzetközi jogot hallgató diákok remek gyakornoki, majd álláslehetőséget találhatnak. Az egyetemek főleg holland vagy francia nyelven oktatnak. Alapképzésen kevés angol nyelvű szakot indítanak, ezek főleg mesterképzésen elérhetőek. Az ország történelmi holland-francia felosztottságából adódik az a különös helyzet, hogy két nyelven ugyan, de ugyanazzal a névvel több különböző egyetem is létezhet az országban: a rangsorokban kiemelkedő flamand Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven) és a francia Université Catholique de Louvain; illetve a Vrije Universiteit Brussel és az Universite Libre de Buxelles. Érdemes megemlíteni a University of Ghent angol nyelvű, rangos természettudományi, mérnöki mesterszakjait.

go2uni belgium látnivalók külföldi egyetem

Egyesült Államok

Több ezer felsőoktatási intézményével, a világ legismertebb egyetemeivel, angol nyelvi környezetével az USA egyre vonzóbbá válik az európai diákok számára. Felsőoktatásuk nagyon eltér az európaitól: nem szakot, hanem egyetemet választ a jelentkező, ráadásul az első évekre a legtöbb egyetem meghatározott tantervet ír elő: mindenkinek humán, reál, művészeti, nyelvi és sport órákra is kell járni (egy kicsit a gimnázium folytatásaként). A szakosodás a későbbiekben választott major illetve minor tantárgyak jelentik. Ez a struktúra tehát leginkább az olyan diákoknak kedvező, akik még nem döntötték el, mit szeretnének tanulni.

A több ezer egyetem és college mind külön személyiség: vannak köztük kicsik és nagyok, sportosabbak, bulizósak vagy tanulósabbak, nagyvárosiak vagy természetközeliek… így a felvételi sikerhez a megfelelő SAT vagy ACT teszteredmények éppannyira fontosak, mint a jelentkező és az egyetem “megfelelése”, azaz a fit. Ezt pedig abból a 2-3 esszéből ítélik meg a felvételiztetők, amelyet a jelentkezőnek egyetemenként (!!) írnia kell - ha mondjuk 5 egyetemre jelentkezel, akkor legalább 11 esszét kell írnod. Az sem árt, ha a több tízezer dolláros évi tandíjból az egyetem hajlandó nemzetközi diákoknak is ösztöndíjat adni...Az amerikai egyetemi jelentkezés annyira összetett, hogy ideális esetben legkésőbb a 10. osztályban el kell kezdeni a felkészülést.

go2uni USA látnivalók külföld egyetem továbbtanulás felsőoktatás

Central European University

A bécsi központú CEU egyike azon kevés európai székhelyű egyetemeknek, amelyek nagy szabadságot adnak a diákoknak, hogy sokmindent kipróbáljanak, mielőtt elkötelezik magukat egy-egy szak mellett. Az amerikai és osztrák akkreditációjú, a rangsorokban is kiemelkedően teljesítő alapképzésben három izgalmas területen tanulhatnak a diákok: az oxfordi mintára alkotott Philosophy, Politics and Economics (PPE), a Culture, Politics and Society (CPS) és a reáltárgyakat és a társadalomtudományokat ötvöző, különleges Quantitative Social Sciences (QSS). Kattints a videóra és nézd vissza a CEU és go2uni közös webinárját!

Ha te is szeretnél külföldön továbbtanulni és jól jön egy segítő társ álmaid megvalósításában, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot, töltsd ki a konzultációs űrlapot.

Kérdésed van? Segítünk!

Diákoknak

Külföldön szeretnél továbbtanulni, de rengeteg a kérdés van benned? Konzultálj a terveidről a go2uni szakértőivel!

Tanároknak

Kérjen go2uni workshopot 10-11. évfolyamos diákjainak, segítse őket a külföldi továbbtanulásukban!