Vizsgaeredmény kiszámítása és értelmezése

A tartalmakat aszerint kapod, hogy itt mit állítasz be

Az Euroexam vizsgák eredményszámítási eljárásait nemzetközi szakértők dolgozták ki, ennek köszönhetően garantálják, hogy a sikeres nyelvvizsgához minden vizsgaidőszakban, minden országban és régióban azonos szintű nyelvtudásra legyen szükség.

 

A vizsgaeredmény kiszámítása

Mivel az Euroexam fontosnak tartja, hogy vizsgázói nyelvtudását érvényes, megbízható és objektív módon mérje, ezért egy nemzetközi szakértők közreműködésével kidolgozott eredményszámítási eljárás garantálja, hogy a sikeres nyelvvizsgához mindegyik vizsgaidőszakban ugyanolyan szintű nyelvtudásra legyen szükség. Mivel a vizsgafeladatok kérdései soha nem lehetnek tökéletesen azonos nehézségűek, ezért a végleges vizsgaeredmények meghatározásakor az egyes kérdéseken szerezhető "pontok", azok tényleges nehézségével korrigáltan kerülnek beszámításra a végeredménybe. 

A nyelvvizsgák régen nem sokban különböztek az iskolai nyelvtan tesztektől. A valódi, használható nyelvtudásról ugyan nem sokat árultak el, de legalább az eredményét könnyen kiszámolhatta mindenki. Ma már egészen mások az igények. Senki se tanulna szívesen éveken át csak a „papírnak”, fontos, hogy a tudás használható legyen, az eredmény pedig hiteles és megbízható. Az azonban, hogy a hétköznapi, élő nyelvhasználatot jól tükröző feladatokból összeállított, modern vizsgák mindig pontosan ugyanolyan magasra tegyék a lécet, ma már jóval bonyolultabb feladat elé állítja a nemzetközi vizsgák fejlesztőit is.

Az Euroexam International feladata, hogy vizsgázói nyelvtudását hiteles, objektív és maximálisan megbízható módon mérje az egész világon. Az Euroexam vizsgák eredményszámítási eljárásait nemzetközi szakértők dolgozták ki, ennek köszönhetően garantálják, hogy a sikeres nyelvvizsgához minden vizsgaidőszakban, minden országban és régióban azonos szintű nyelvtudásra legyen szükség.

Vizsgaeredmény szzámoló diák lány

A vizsgaeredmény értelmezése

Minden, a vizsgáddal kapcsolatos ügyintézést, így a vizsgaeredményed lekérdezését is a MyEuroexam fiókodon keresztül intézheted. Alább a megjelenő információk pontos értelmezéséhez szeretnénk segítséget nyújtani.

Az Euroexam nyelvvizsgáknak nyelvtől, szinttől, vizsgarendszertől függetlenül négyféle kimenete lehetséges, ezeket vesszük most sorra.

Sikeres komplex

Ebben az esetben a vizsga követelményeit sikerrel teljesítetted. A szóbeli és az írásbeli vizsgarészeid összesített eredménye alapján komplex államilag elismert bizonyítványra vagy jogosult, amelyet a vizsgaközpont automatikusan ki is állít számodra. Fontos tudnod, hogy a sikerességnek a teljes vizsgán elért minimum 60%-os eredmény mellett feltétele az is, hogy a négy vizsgarész mindegyikén (a példán Reading, Writing, Listening, Speaking) elérj minimum 40%-ot. Nem kötelező előírás azonban KOMPLEX vizsgán az, hogy a magyar akkreditált vizsgarendszer felosztása szerinti "írásbeli" illetve "szóbeli" részvizsgákon külön is meglegyen a 60%. Az  "írásbeli" és "szóbeli" tehát kompenzálhatja egymást, ha a fenti 40% megvan, akkor már CSAK a teljes vizsga összesített eredménye számít a komplex vizsga sikerességénél.

angol b2 sikeres komplex vizsga
Sikeres szóbeli

Ebben az esetben bár komplex vizsgára jelentkeztél, azonban csak a szóbeli vizsgarészeken teljesítettél megfelelően. Mivel a vizsgarészenkénti minimum 40%-os eredményt nem sikerült hozni, ezért a komplex vizsgád sikertelen, de a szóbeli teljesítményedről államilag elismert bizonyítványt állítunk ki a számodra.

Amennyiben komplex vizsga a célod, következő alkalommal elég csak írásbeli vizsgára jelentkezned. Amennyiben azt sikerrel teljesíted, az arról kapott bizonyítvány és a most szerzett, együttesen komplex bizonyítványnak fog számítani.

angol b2 sikertelen írásbeli sikeres szóbeli
Sikeres írásbeli

Ebben az esetben bár komplex vizsgára jelentkeztél, azonban csak az írásbeli vizsgarészeken teljesítettél megfelelően. Mivel a vizsgarészenkénti minimum 40%-os eredményt nem sikerült hozni, ezért a komplex vizsgád sikertelen, de az írásbeli teljesítményedről államilag elismert bizonyítványt állítunk ki a számodra.

Amennyiben komplex vizsga a célod, következő alkalommal elég csak szóbeli vizsgára jelentkezned. Amennyiben azt sikerrel teljesíted, az arról kapott bizonyítvány és a most szerzett, együttesen komplex bizonyítványnak fog számítani. Ebben az esetben bár komplex vizsgára jelentkeztél, azonban csak az írásbeli vizsgarészeken teljesítettél megfelelően. Ezért a komplex vizsgád sikertelen, de az írásbeli teljesítményedről államilag elismert bizonyítványt állítunk ki a számodra.

angol b2 sikeres írásbeli sikertelen szóbeli
Eltérő időpontban tett részvizsgák

Ebben az esetben példálul augusztusban bár komplex vizsgára jelentkeztél, azonban csak a szóbeli vizsgarészeken teljesítettél megfelelően. Ezután példálul novemberben csak írásbeli vizsgára jelentkeztél, mert már az augusztusi vizsgán a szóbeli vizsgarészed sikeres volt. A fenti esetben a november vizsgán az írásbelin nem lett meg a 60%, ezért a vizsga sikertelen. Az augusztusi sikeres szóbeli vizsga (mondjuk 70%) nem befolyásolja a novemberi írásbeli vizsga eredményét. Tehát, ha nem együtt teszed le az írásbelit és a szóbelit, akkor mindkét vizsgarésznek el kell érnie a 60%-ot külön-külön. (Ebben az esetben arra is lett volna lehetőség, hogy az augusztusi vizsga után újra komplex vizsgára jelentkezz, és akkor a szóbeli és írásbeli eredményének együttesen kellett volna elérni a 60%-ot.)

A vizsga sikertelen

Ebben az esetben a vizsgán kitűzött célodat nem tudtad teljesíteni. A vizsgaszabályzatban megtalálható eredményességi küszöböt nem érted el. A vizsgádról nem állítunk ki vizsgabizonyítványt.

angol b2 sikertelen komplex

Eredményszámítás

A meghirdetésre kerülő vizsgaeredmények meghatározása az Euroexam International nyelvvizsgáin a hatályos magyarországi jogszabályok tiszteletben tartásával, a Vizsgaszabályzatban leírtaknak megfelelően történik, független, külső szakértők közreműködésével. Az eredményszámítási eljárást és alkalmazását az Oktatási Hivatal, a kötelező újraakkreditálási eljárás során kétévente behatóan ellenőrzi.

Gyakran visszatérő kérdés, hogy az egyes vizsgarészek százalékos eredménye hogyan adódik pontszámból. A vizsgarészeken szerezhető pontok száma minden esetben 25-25, ez azonban nem azonos az ott szereplő kérdésekre adott elemi válaszok számával. A vizsgarészenkénti pontszámot arányosítva veszi a vizsga figyelembe, így biztosítva, hogy minden vizsgarész azonos súllyal szerepeljen a végső eredményben (függetlenül attól, hogy a kérdések-válaszok száma nem egyezik meg teljesen).

A részeredményeket és a végeredményt egyaránt soktizedes pontossággal rögzítik a vizsga során, az eredményközlésnél és a bizonyítványban azonban egész értékre kerekítve jelenik meg valamennyi eredmény. Így egyes esetekben előfordul, hogy az egész értékre kerekítve közölt részeredmények átlaga eltér egy százalékkal az összesített eredmény szintén kerekített értékétől. Az utóbbi a pontos és hiteles, mivel azt még a részeredmények kerekítése előtti pontos adatokból számítja a rendszer.

A vizsgatesztek feldolgozása és ellenőrzése

A papíralapú vizsgák válaszlapjai és írásbeli dolgozatai szigorúan zárt rendszerben jutnak el a vizsgaközpontba, ahol azok elektronikus feldolgozása megtörténik. A számítógépes adatfeldolgozást követően minden válaszlap átesik utólagos élő ellenőrzésen is. A kettős ellenőrzés biztosítja az adatbeviteli hibák kizárását.

A különböző vizsgaidőszakokban alkalmazott tesztek egységes követelményszintjét úgynevezett horgonyfeladatok ismételt bevetésével biztosítja a vizsgarendszer. Ennek az eljárásnak köszönhető, hogy az egyes vizsgaidőszakokban mind a vizsgázók teljesítménye, mind a tesztek nehézsége objektívan összehasonlítható a korábbi vizsgák eredményeivel. 

Ehhez a felvitt adatok ellenőrzését követően a vizsgarészenként bevetett tesztek részletes elemzése szükséges minden egyes vizsgaalkalom után. Pszichometriai eljárások segítenek meghatározni a tesztekben szereplő egyes elemi kérdések minőségi mutatóit és tényleges nehézségét. Ennek meghatározásához 150 ezer vizsgázó, több száz korábbi vizsgán, több ezer feladaton rögzített teljesítményét veszi figyelembe az eljárás. Ezt követően az aktuális feladatsorban szereplő elemi kérdések közül már csak azokat veszik az eljárás további lépései figyelembe, melyek megbízhatósági és minőségi mutatói minden szempontból megfelelőnek bizonyultak.

A vizsgaeredmények meghatározása

Mivel a vizsgán közvetlenül felmutatott teljesítmény a vizsgázó tudása mellett függ az aktuális feladatok nehézségétől is, ezért utolsó lépésként a tesztnehézség összehasonlító elemzése történik, szintén vizsgarészenként. Ekkor a feladatbankban már szereplő horgonyfeladatok referenciaértékeit vetik össze az aktuális vizsgaesemény során kapott új értékekkel, majd a szükséges mértékű nehézségi korrekció következik. Ez az eljárás garantálja, hogy a követelményszint minden egyes vizsgán pontosan azonos legyen, függetlenül az egyes feladatsorok kis mértékben mindig változó nehézségétől.

A vizsga végeredménye, szinttől és vizsgatípustól függetlenül, a vizsgarészenként meghatározott részeredmények súlyozatlan átlaga. A vizsga sikeres, ha a fenti végeredmény – tehát a részeredmények számtani közepe – eléri, vagy meghaladja az adott szinten a standardizált követelményminimumot megjelenítő 60%-os eredményküszöböt, valamint a vizsgarészenkénti részeredmények mindegyike eléri a minimális 40%-os teljesítményszintet.

Az ellenőrző elemzések eredményeit, valamint az eredményszámítás során alkalmazott eljárások részletes paramétereit minden egyes vizsgaeseményt követően ’Elemző jelentésben’ (Results Reports) rögzíti és archiválja a vizsgaközpont. A jelentések az Euroexam International szakmai munkáját nemzetközi szinten ellenőrző International Academic Advisory Board, a külföldi akkreditációs testületek (ICC, UK-NARIC) illetve Magyarországon az OH-NYAK rendelkezésére állnak az időszaki ellenőrzések során.

Gyakorlótesztek eredményének kiszámítása

A letölthető, illetve könyv formájában megvásárolható gyakorlótesztek „kézi” kiértékelése során a fenti, feladatonkénti és kérdésenkénti nehézséget is tükröző korrekcióra otthon természetesen nincsen mód. A gyakorlóteszteket azonban úgy válogattuk össze korábbi vizsgafeladatokból, hogy azok a helyes válaszok százalékos arányát vizsgarészenként „kézzel” kiszámolva is megbízható, a gyakorlóteszttől elvárhatóan pontos tájékoztató eredményt adjanak. Az éles vizsgán - természetesen az összes vizsgázóra egységesen - alkalmazott apró nehézségi korrekciók abban segítenek, hogy a vizsgaeredmény még pontosabb, a nemzetközi elvárásoknak megfelelően maradéktalanul megbízható legyen. 

Figyelem: Az egyes vizsgarészekben nem pontosan azonos számú elemi kérdés szerepel, a vizsgarészek súlya azonban azonos a végeredményben. A sokak számára bonyolult arányosítgatás helyett az egyszerű és jó megoldás az, ha a gyakorlóteszten, próbavizsgán elért eredményt mindig vizsgarészenként és százalékban számoljuk ki. (Ez a helyes válaszok száma osztva az összes kérdés számával, szorozva 100-zal.) Ha nem csak egy vizsgarész eredményére vagy kíváncsi, hanem az összeset megírtad és kiértékelted, akkor nincs más hátra, ezeket átlagolni kell (összeadni és elosztani az összeadott vizsgarészek számával). A teljes vizsga, illetve az egyes vizsgarészek eredményéről tehát, mindig a százalékban meghatározott teljesítmény ad jól értelmezhető információt.

MyEuroexam

Diákoknak

Levizsgáztál, és tudni szeretnéd az eredményedet? Vagy megnéznéd, mikor és hol veheted át a bizonyítványodat? Lépj be a MyEuroexam fiókodba!

Tanároknak

Kérj felkészítő workshopot diákjaidnak, less el pár tanítási tippet! Érd el az összes felkészítőanyagot a MyEuroexam tanári fiókodban!