Külföldi továbbtanulást tervezel? 4+4 tipp középiskolásoknak

Két egyetemista lány molyogva beszélget egy padnál a szabadban

Szeretnél közelebb kerülni a külföldi továbbtanulási céljaidhoz? Akár érettségi/felvételi előtt álsz, akár még van pár éved az érettségidig, összeszedtük a legfontosabb tippeket, hogy meg tudd tervezni az előtted álló időszakot.

FELVÉTELI ELŐTT ÁLLSZ?
Ha a felvételi-érettségi előtt állsz, akkor valószínűleg csak pár hónap maradt a jelentkezésig, hiszen a legtöbb egyetemre november és február között kell jelentkezned, ilyenek pl. az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Írország egyetemei, illetve Hollandia szelektív szakjai (pl. pszichológia).

1. Rendezd soraid!
A téli szünet remek időszak arra, hogy ellenőrizd a határidőket, ajánlást kérj a tanárodtól, regisztrálj a megnyíló platformokra (a holland Studielink, az amerikai CommonApp és a brit UCAS már megnyíltak, az ír CAO november elején indul). Szedd össze a szükséges bizonyítványokat, szerezz be hivatalos fordítást, ha kell. Ezeket akkor is érdemes most megtenned, ha esetleg csak tavasszal jelentkezel (pl. Dániába, Hollandia több egyetemére), hiszen később az érettségire készülés fogja minden energiádat felemészteni.


go2uni prospektus külfödi egyetemre készülők számára

2. Fejezd be (kezdd el végre…) a motivációs levelet, önéletrajzot!
Tudjuk, hogy nem könnyű műfaj, amikor magadról kell írnod, lehetőleg jó fényben, de nem dicsekedve… A go2uni többéves fennállása óta több száz motivációs levél alakult mentoraink keze között, és minden esetben eljutottunk az “Én semmit nem csináltam eddig, nincs miről írjak?” fázistól a “Mit szedjek ki, hogy beleférjek a keretbe?” büszke befejezésig. Gyere, segítünk! A téli szünetben meghirdetjük az Esszé-klinikát, ahol 60 percig csak a tiéd a figyelem.


3. Regisztrálj a nyelvvizsgára!
Minden egyetem kér valamilyen bizonyítékot arról, hogy a jelentkező nyelvi készsége a megfelelő szinten van a továbbtanuláshoz. Van, ahol ezt egy sikeres nyelvi érettségivel is le lehet tudni (pl. több holland és ír egyetemen), a legtöbb helyen azonban nyelvvizsgát kérnek. Minden egyetem és minden szak eltérő szinteket követelhet meg, érdemes ezt ellenőrizni. Az Euroexam nyelvvizsgát is sok helyen elfogadják!


4. Hozzátok meg a legfontosabb családi döntéseket!
Használd ki, hogy együtt a család! Üljetek le és beszéljétek végig a legfontosabb szempontokat: például azt, hogyan tud anyagilag támogatni a családod a kinti megélhetésben, mennyit kell majd neked dolgoznod a tanulás mellett ahhoz, hogy fenntartsd magad. Ha olyan országot választasz, ahol tandíjat is kell fizetni, mi az az összeg amivel esetleg támogatni tudnak, és mennyi ösztöndíjat kell megszerezned mellé? Van-e külföldön élő rokon vagy ismerős, aki más módon tud segíteni neked – pl. lakhatással, vagy az első hetek feladataiban?

VAN MÉG PÁR ÉVED AZ ÉRETTSÉGIIG?

1. Csiszold a nyelvtudásod!
Az iskolai szünetek remek alkalmat jelentenek idegen nyelvi szókincsed fejlesztésére! Keress tanfolyamot, egy izgalmas idegen nyelvű könyvet, hallgasd a helyi híreket, vagy akár utazz ki ha megteheted – a lényeg, hogy merülj el a nyelvben! Ha pedig már folyékonyan írsz-beszélsz-olvasol angolul, akkor irány a következő szint: az Academic English, vagyis az egyetemen használt választékos beszéd és írás, amire októberben induló tanfolyamunk készít fel.


2. Látogasd meg a kiszemelt egyetemet – személyesen vagy online!
Nincs jobb módja megismerni egy egyetemet, mint a személyes látogatás alkalmával. Ha nincs módod elutazni, akkor se keseredj el: a legtöbb egyetem szervez virtuális nyílt napokat, amelyeken interaktív, jó hangulatú beszélgetéseken vagy akár próbanapokon tudhatsz meg mindent a tanulásról, felvételiről, diákéletről. Ha egyetemötletet szeretnél, nézd meg, hova vették fel a go2uni diákjait!


3. Merülj el a választott területeden -- vagy fedezz fel valami újat!
Ma már nem kell ráköltened a családi örökséget, ha még többet szeretnél tudni kedvenc területedről: sok neves egyetem indít online, akár ingyenes kurzusokat, vagy más néven MOOC-ot (Massive Online Open Course). A legismertebb oktatási videóplatform a TED, ahol több tízezer ingyenesen elérhető videót találsz. Angol felirattal is nézheted -- van magyar is, de számodra hasznosabb lesz az eredeti nyelv. A Courserán top egyetemek (Stanford, Utrecht, Imperial College London, stb.) kiváló oktatói által készített előadásokat hallgathatsz. A Futurelearn platformon szintén hosszabb egyetemi kurzusokat tudsz elvégezni. A fizetős tartalom mellett vannak ingyenesek is, amelyek után csak a választható okleveledért kell fizetned, ha szeretnél ilyet (de ez nem fog beleszámítani a felvételibe). Szintén izgalmas, bár fizetős az edX, több ezer, topegyetemek által akkreditált kurzuskínálattal a bevezetőktől a specializáltabb területekig.


4. Tanulj meg főzni!
Rendben, nem a Michelin csillag a cél: alapfogásokat less el otthon, legyen egy kedvenc online receptlistád, tudd, hogy mik azok a hozzávalók, amelyeket be kell szerezni. Rengeteg pénzt spórolhatsz azzal, ha magadra főzöl, ráadásul egy kollégiumban a legjobb beszélgetések mindig a konyhában kezdődnek - ne hagyd ki!


NE PÁNIKOLJ, SEGÍTÜNK!
A főzésen kívül az összes többi pontban nagyon szívesen segítünk!
Jeletnkezz Iránytű konzultációra, hogy személyre szabott segíséget adjunk neked!

írta: Euroexam / 2021-10-14